مهمترین ترکیبات قابل مصرف در تولید NPK به شرح ذیل هستند:

اوره، اوره فسفات، سولفات آمونیوم، نیترات پتاسیم، مونو پتاسیم فسفات، مونوآمونیوم فسفات و سولفات پتاسیم که البته در NPK های با کیفیت نازل تر و قیمت بسیار کمتر، از کلرید پتاسیم نیز به مقدار زیاد استفاده می شود.
هر کدام از ترکیباتی که در بالا به آن اشاره شد در خلوص، به مقدار انحلال در آب، مقدار عناصر سنگین و .... تنوع فراوان دارند. از این رو مهمترین نکته در تولید NPK ، انتخاب مواد اویه مرغوب با قیمت مناسب است تا در نهایت یک NPK کاملاً مرغوب و قابل اعتماد با قیمت مناسب بتوان از آن تولید نمود.
واقعیت امر در خصوص NPK ها آن است که مواد اولیه پس از انتخاب، آسیاب شده و با هم مخلوط می شوند. این روش ساخت که به آن مخلوط سازی با بلندینگ ) Blending ( می گویند ساده و سریع است و با قیمت کمتر می تواند NPK را دراختیار مشتریان قرار دهد. این NPK ها قابل استفاده در آبیاری هستند و نیز می توان آنها را محلولپاشی نمود اما از آنجا که دانه بندی درشتی ندارند قابل پخش کردن در زمین از طریق انواع رایج کود پاشها و کود کارها نیستند.
پیشرفته ترین نوع NPK که در واقع نوع اصلی NPK است متأسفانه تا کنون توسط تنها یکی از شرکتهای واردکننده در بازار ایران ارایه شده است که به دلیل سلیقه ی بازار ایران، موفقیت چشمگیری نداشته است ولی خوشبختانه شرکت وارد کننده همچنان به توزیع آن ادامه می دهد. این نوع از NPK ها که از اختلاط محلولهای ترکیبات بالا و سپس خشک کردن و گرانوله کردن پودر به دست آمده، ایجاد می شود هم قابل استفاده در آب آبیاری به صورت محلول در آب، هم استفاده از طریق محلولپاشی و هم پاشش گرانولها در زمین کشاورزی به صورت کود سرک و یا پایه می باشدو هر دانه از این کودها معمولاً حاوی تمام ترکیبات کود با فرمول یاد 99 درصد کودهای / شده روی بسته بندی آن کود است. البته در حال حاضر بیشتر از 9 NPK موجود در بازار ایران از نوع اول یعنی Blend هستن

 

تماس با ما

دفتر مرکزی:

تهران - جنت آباد - بلوار لاله -کوچه حدیث

طبقه اول - هلدینگ دیـدگاه ســبز گـستر

 

تـلفن تـماس: 44625714 021 

ایمیل:info@DidgahSabz.com

  

گالری تصاویر